Jaké materiály se hodí na rozvod vody
Mezi nejčastěji používané materiály patří ocel, měď, olovo, litina, mosaz nebo plast a jejich sloučeniny.
Mezi hlavní nároky kladené na rozvod vody se řadí:
- plynotěsnost a vodotěsnost
- hygienická nezávadnost
- odolnost proti přetlaku
- odolnost proti vysokým teplotám
- tvarová stálost
- snadná montáž a údržba
Tyto požadavky splňují následující materiály.
Polypropylen
Polypropylen známý také pod zkratkou PPL se hodí pro rozvody vody do +60°C. Mají dlouhou životnost, jsou ekologické, recyklovatelné, snadno se montují a lehce se s nimi manipuluje.
RP trubky
RP trubky jsou ideální pro rozvod pitné a užitkové vody, závlahy a tlakovou kanalizaci v exteriéru. Jsou velmi flexibilní a odolné. Využijete je při teplotách -40 °C až +110 °C.
Hliníkoplast
Hliníkoplast neboli polybutylen se vyznačuje vysokou teplotní odolností, otěruvzdorností a pevností. Je vysoce hygienicky nezávadný, jeho montáž je velmi jednoduchá a snadno ho složité i rozložíte. Využijete ho až do + 95°C.
Pozink
Pozinkované trubky byli dříve velmi oblíbené, ale od jejich užívání se ustupuje. Proč? Jejich životnost je přibližně 15 let a nejsou vhodné pro teplou vodu. Po dvou až třech letech vzniká koroze a trubky budete muset vyměnit. Hodí se tedy pro krátkodobé použití a především na studenou vodu.
Měď
Měděné trubky využijete pro proudění studené a teplé vody, jsou odolné vůči korozi, UV záření, nehořlavé a 100% recyklovatelné. Měď je zdravotně nezávadný materiál, který dokonce dokáže zabít některé druhy bakterií.
Pořiďte si kvalitní filtraci
Při nákupu vhodných rozvodů myslete také na to, jaké všechny problémy s vodou mohou nastat a pořiďte si kvalitní filtraci.
Filtr vylepší chuť i vůni
Jedním z důvodů, proč byste si měli pořídit kuchyňský filtr, je samotná chuť vody. Může se stát, že je vaše kohoutková voda zdravotně naprosto v pořádku, jen vám nechutná. Žádný problém. Kuchyňský filtr vám pomůže vylepšit senzorické vlastnosti vody, mezi které patří například chuť nebo vůně.
Filtr odstraní nadlimitní látky ve vodě
V pitné vodě se nachází zbytky léčiv, mezi které patří především antibiotika, léky proti bolesti, antikoncepce, steroidy nebo antidepresiva. Ve vodě se objevuje také chlor, dusičnany, mikroplasty nebo mechanické nečistoty. I s tím si filtry na vodu umí poradit.